معرفی كانون آشنایی با حیات وحش

كشور ما، ایران، به علت داشتن وسعت زیاد، چین‌خوردگی‌ها، بیابان‌ها و شرایط اقلیمی و جغرافیای خاص، دارای زیستگاه‌های مختلف با گونه‌های متنوع گیاهی و جانوری است. بر اساس آخرین مطالعات انجام شده تعداد گونه هایی كه تاكنون در ایران شناسایی شده است، بالغ بر 194 گونه پستاندار، 522 گونه پرنده، 219 گونه خزنده، 21 گونه دوزیست، 205 گونه ماهی و حدود 8000 گونه گیاه می باشد، این غنای شگفت انگیز طبیعی كشور ما را جزء 5 كشور اول دنیا از لحاظ تنوع زیستی قرار داده است.
منفعت طلبی انسان و عدم آگاهی ما از ارزش‌های گیاهان، جانوران و نقش كه آنها در اكوسیستم دارند، به همراه باورهای نادرست و ترس‌های بی دلیل كه به علت كمبود آموزش‌های صحیح به ما منتقل شده‌اند مانند شایعاتی نظیر:آدم خواری گرگ، خون آشامی خفاش، سمی بودن مارمولك، شوم بودن جغد... همگی دست به دست هم داده و باعث شده كه ما نه تنها تمایل چندانی به گذراندن اوقات فراغت خود در طبیعت نداشته باشیم، بلكه نسبت به حمایت و حفاظت از جانوران وحشی علاقه ای نیز از خود نشان ندهیم .
این بی‌تفاوتی و ترس بی مورد موجب شده تا نسل برخی از حیوانات وحشی منحصربه فرد ایران، نظیر شیر ایرانی و ببر مازندران منقرض شوند و گونه‌های دیگری از قبیل یوز آسیایی، فك خزری، گور ایرانی، لاك پشت های دریایی و ماهیان خاویاری در خطر انقراض قرار گیرند. این در حالی است كه سایر جانوران كشورمان نیز كم و بیش مورد بی مهری قرار دارند و ممكن است با این بی توجهی فرصت دیدن آنها را از نسل آینده سلب نماییم. تاثیر عدم شناخت ما از ارزش‌های حیات وحش نه تنها باعث دوری و ترس كودكانمان از حیوانات شده است، بلكه صدمات ناشی از آن متقابلاًَ باعث نهادینه شدن احساس ترس و عدم امنیت در جانوران نیز نسبت به انسان گردیده است، به طوری كه اكثر حیوانات به مجرد دیدن انسان از فاصله های زیاد پا به فرار می‌گذارند. نابودی تنوع زیستی قابل جبران نیست و در نهایت این نابودی ممکن است در آینده منجر به از بین رفتن نسل انسان گردد. هر یك از ما در قبال حفاظت از منابع طبیعی و حیات وحش كشورمان مسئولیم و باید به این نكته توجه داشته باشیم كرۀ زمین فقط خانۀ انسان ها نیست و متعلق به همۀ مخلوقات خداوند است. بر اساس مطالعات انجام گرفته و تجربیات جهانی تنها راه حفظ طبیعت و حیات وحش دوست داشتن و اهمیت قائل شدن برای آن است، كه این كار جز با آموزش از سنین پایین صورت نمی گیرد. برای دستیابی به این اهداف كانون آشنایی با حیات وحش تلاش می‌نماید تا با همکاری و همفکری متخصصین و افراد علمی فضایی را به وجود آورد كه فرزندانمان فرصت داشته باشند در مهد کودک‌ها و مدارس از نزدیك حیوانات را ببینند، لمس كنند و زنده بودنشان را احساس نمایند. در چنین شرایطی است كه آنها با خصوصیات و ارزش‌های جانوران آشنا می‌گردند و دوستی عمیق جایگزین حس ترس و جدایی انسان از طبیعت خواهد شد.

تاریخچه كانون آشنایی با حیات وحش


کانون آشنایی با حیات وحش به قصد ایجاد انس و الفت بین کودکان و نوجوانان با حیات وحش کار خود را از سال 1382 با برگزاری كارگاه ‌های آموزشی حیات وحش همراه با لمس حیوانات در مهدهای كودك‌ و مدارس شهر تهران آغاز نمود. با توجه به استقبالی كه از این برنامه انجام گرفت و تاثیری كه در اقشار مختلف مردم بجای گذاشت، از سال 1384پس از كسب مجوزهای لازم با حمایت SGP/GEF/UNDP برنامه كمك های كوچك تسهیلات محیط زیست جهانی سازمان ملل و همكاری سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان آموزش و پرورش شهر تهران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان صدا و سیما و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران فعالیت خود را توسعه داد.اهداف کانون آشنایی با حیات وحش

- فرهنگ سازی درجهت حفظ محیط زیست و حیات وحش کشور.
- ایجاد فضایی متفاوت برای یادگیری عملی دروس علوم جانوری و درک بهتر مفاهیم برای دانش آموزان.
- جایگزین کردن اطلاعات علمی درست به جای باورهای غلط و خرافات.
- ایجاد حس دوستی بین کودکان و نوجوانان با جانوران به جای ترس و دوری از آنها .
- آشنا نمودن کودکان و نوجوانان با زیستگاههای مختلف ایران و اهمیت آنها.
- تقویت حس مسئولیت پذیری در کودکان و نوجوانان نسبت به جانوران.
- ایجاد حس احترام به حقوق دیگر مخلوقات خداوند.
- آشنا نمودن اقشار مختلف مردم با اهمیت و فواید جانوران وحشی و لزوم حفاظت از آنها.
- ترغیب خانواده ها به گذراندن اوقات فراغت خود درطبیعت .الف) كارگاه های آموزشی حیات وحش در مهدهای كودك:

آموزش در این گروه سنی، از اهمیت خاصی برخوردار است، زیرا در این مقطع، كودكان، تاثیرپذیری بالایی نسبت به محیط اطراف خود دارند و با كنجكاوی در پی كشف و شناخت جهان پیرامون خود هستند. بسیاری از باورها در حال شكل گیری است، با توجه به حساسیت این مقطع، با آموزش صحیح و به موقع به كودكان می توانیم حس دوستی و مسئولیت نسبت به طبیعت و جانوران را در آنها نهادینه كنیم.ب) كارگاه های آموزشی حیات وحش در مدارس:

آموزش دروس علوم جانوری در اکثر مدارس معمولاً به صورت تئوری و با استفاده از تصاویر جانوران انجام می‌گیرد، كانون آشنایی با حیات وحش برای درك بهتر مطالب درسی، جانوران و وسایل كمك آموزشی را براساس رده بندی علمی جانوران:شام بی‌مهرگان ( اسفنج‌ها،كیسه‌تنان، كرمها، نرم‌تنان، بندپایان و خارپوستان )، مهره‌داران (ماهی‌ها، دوزیستان، خزندگان، پرندگان و پستانداران ) و هماهنگ با سرفصل دروس علوم و زیست‌شناسی به مراكز آموزشی برده و آموزشگران كانون آشنایی با حیات وحش هم‌زمان با نشان‌دادن حیوانات و امكان لمس آنها، توضیحات علمی لازم را در مورد پوشش بدن، عادات و رفتار، رژیم غذایی، نحوۀ حركت، تولیدمثل، زیستگاه و ارزش جانوران، نقش آنها در زنجیرۀ غذایی و حفظ تعادل اكوسیستم به دانش آموزان می‌دهند.


شرکت در جشنواره